OPOWIEŚCI Z NIEPAMIĘCI

 

   29 września klasa 4 b z wychowawcą uczestniczyła w wyjątkowym spektaklu przygotowanym przez Poznański Teatr Animacji. „Opowieści z niepamięci” to fragmenty prasłowiańskiej mitologii z wykorzystaniem legend o  magicznych istotach.

    Twórcy "Opowieści z niepamięci" postanowili uchronić kilka z nich przed zapomnieniem. Na scenie wystąpili  aktorzy, by, jak za dawnych czasów, powoli snuć opowieści o potężnych Płanetnikach, szalonych leśnych znachorkach Babach, przebiegłych i niebezpiecznych Jędzach, czy budzącym grozę, tajemniczym Bezkoście.

 Na początku legendy pojawia się Kłobuk, cichy, leśny duch, którego obecność zawsze zwiastuje nieszczęście. Od tego momentu wszystko idzie nie tak, legendy, zamiast pojawiać się w słowach i szeptach, ożywają!

  Aktorzy Teatru Animacji wraz z dziećmi na widowni muszą udobruchać Babę, nie dać się zwieść parszywej Jędzy, stostoczyć bój z Bezkostem, a wszystko po to, by uratować Płanetnika, bez którego przestałaby istnieć... nasza pogoda!

Oryginalne lalki Dudy Paivy  ożywają na scenie, budząc respekt, czasem grozę, a niekiedy szczery śmiech.

Oprócz elementów baśniowych i zabawowych,  wiele się nauczyliśmy z tego spektaklu  i nieraz będziemy wracać do jego treści.

                                                     B.Dąbrowska

drukuj
powrót