Kampania ekologiczna na rzecz przeciwdziałania emisjom w gminie Kluczbork

Zajęcia w ramach projektu „Kampania ekologiczna na rzecz przeciwdziałania emisjom w gminie Kluczbork”

W ramach zajęć prowadzonych w ramach projektu w naszej szkole

Badaliśmy i ocenialiśmy stopień zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem siarki w Kluczborku za pomocą skali   porostowej .

 Zebraliśmy próbki porostów wokół PSP nr 5 z OI w Kluczborku

 Sporządziliśmy strefy zanieczyszczenia  na podstawie występowania znalezionych porostów

 Przedmiotem badań zespołu było zbadanie stopnia zanieczyszczenia powietrza Kluczborka dwutlenkiem siarki.

1. Co to są porosty?

2.Bioindykatory/organizmy wskaźnikowe

3.Skąd się bierze dwutlenek siarki?

Powstaje w wyniku spalania paliw kopalnych zawierających siarkę – zarówno w zakładach przemysłowych, lokalnych kotłowniach, jak również w indywidualnych kotłach grzewczych.

Poziom dopuszczalny – jest to poziom substancji, który ma być osiągnięty w określonym terminie i który po tym terminie nie powinien być przekraczany; poziom dopuszczalny jest standardem jakości powietrza. Poziomy dopuszczalne są określone pod kątem ochrony zdrowia ludzi i ochrony roślin. Gaz ten wchodzi w reakcję z parą wodną zawartą w powietrzu, w wyniku czego stanowi główna przyczynę powstawania kwaśnych deszczy. Stanowi także składnik smogu w wielkich aglomeracjach miejskich. Poziom dopuszczalny stężenia jednogodzinnego dla dwutlenku siarki wynosi 350 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 24 razy w ciągu roku. Poziom dopuszczalny stężenia średniodobowego wynosi 125 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 3 razy w ciągu roku. Poziom alarmowy stężenia jednogodzinnego dwutlenku siarki wynosi 500 µg/m3 .

Po zebraniu porostów  udało nam się jednoznacznie stwierdzić, że zanieczyszczenie powietrza w Kluczborku jest niewielkie. Świadczy o tym fakt, że większość porostów przez nas zebranych pochodzi ze strefy 3 i 4, czyli stężenie dwutlenku siarki waha się wg przyjętej skali w granicach 70 -125 mg/m3. Wyniki mieszczą się w granicach normy, czyli wyznaczonego poziomu dopuszczalnego.

Anna Radłowska

Zdjęcia w galerii poniżej