Kampania ekologiczna na rzecz przeciwdziałania emisjom w gminie Kluczbork

Zajęcia w ramach projektu „Kampania ekologiczna na rzecz przeciwdziałania    emisjom w gminie Kluczbork”

W marcu w naszej szkole odbyły się zajęcia w ramach realizowanego w naszej gminie projektu ekologicznego.

Zajęcia miały na celu poszukiwanie odpowiedzi na pytania (problemy badawcze):

– Czy klimat się zmienia?

– W jaki sposób możemy to stwierdzić i zmierzyć?

– Czym jest efekt cieplarniany i w jaki sposób wpływa na klimat?

– Poznanie przykładów zmian klimatu i ich skutków.

– Propozycje działań spowalniających zmiany klimatu

Uczniowie przygotowali doświadczenie : butelki napełnili i wodą, zmierzyli  termometrami temperaturę wody, ( na początku w obydwu butelkach  była taka sama temperatura) .Do jednej butelki włożyli tabletki musujące – wydzielił  się dwutlenek węgla .

Butelki ustawili pod lampką/ na parapecie , po upłynięciu wyznaczonego czasu ponownie zmierzyli temperaturę .

W butelce, w której były tabletki, temperatura była wyższa niż w butelce bez tabletek. W obu temperatura się podniosła.

Gazy cieplarniane naturalnie występują w przyrodzie, natomiast działalność człowieka powoduje szybkie i ponad normatywne zwiększenie ich ilości, co zmienia klimat naszej planety.

Anna Radłowska

Zdjęcia poniżej