Młodzież dyskutuje na ważne tematy

Dominika Pilarczyk, klasa 8d
Zapewne każdy z nas zna to uczucie, kiedy podczas rozmowy z rodzicami odczuwamy silne emocje i frustrację, ponieważ za nic w świecie nie możemy się z nimi dogadać. Czasem po takiej ciężkiej rozmowie lub kłótni, uciekamy do swojego pokoju ze łzami w oczach, mamy ogromną ochotę coś zniszczyć albo nie odzywać się do siebie nawet przez najbliższe kilka lat. Chyba nie muszę wspominać o kłębiącej się w naszej głowie myśli ,,Oni przecież nic nie rozumieją!”. Czy to co tutaj napisałam jest ci dobrze znane? 
KLIKNIJ – przeczytaj cały tekst (plik w formacie pdf)Oliwia Brodawka, klasa 8d
Często od rodziców słyszymy: „nie mam czasu”, „za chwilę” lub „potem” itp. Myślę, że zwrócenie ich uwagi na nasz problem lub wyczekanie na dobry moment do rozmowy to może być świetnym początkiem rzeczowej konwersacji. Jeśli jednak nam się nie uda rozpocząć rozmów to starajmy się tak długo zwracać uwagę mamy lub taty, aby sami rodzice zaczęli z nami o tym rozmawiać.
KLIKNIJ – przeczytaj cały tekst (plik w formacie pdf)

Zofia Konstańciuk, klasa 8d
Jednym z przewijających się problemów współczesnej młodzieży jest bycie odrzuconym lub nękanym m.in. przez klasę. Niewątpliwie jest to kłopot, z którym każdy z nas się spotkał, jeśli nie „na własnej skórze” to zapewne był tego świadkiem.
Zazwyczaj odrzucane są osoby, które są inne niż wszyscy, np. osoby ze specyficznym stylem, osoby ciche lub osoby, które po prostu komuś nie pasują. Ten problem często pojawia się w starszych klasach, kiedy uczniowie zaczynają dzielić się na tzw. „grupki”. Ludzie, którzy są odrzuceni przez grupę zazwyczaj są samotni i szukają jakichkolwiek znajomości, żeby być lubianym.
KLIKNIJ – przeczytaj cały tekst (plik w formacie pdf)


Bartosz Gąszczak, klasa 8d 
Czasami sam zastanawiam się nad słusznością stwierdzenia, że ważne jest nie tylko to, co mówimy, ale i to, w jaki sposób mówimy. Od zawsze istnieje konflikt pokoleń, czyli sprzeczność ideałów, założeń, wskazujących dobre postępowanie. Na linii: rodzic – dziecko taki spór przybiera na sile szczególnie w wieku dorastania, kiedy nasze hormony pokazują pazury, a mama i tata mają złudne nadzieje na to, że ich pociechy wyszły już z wieku bezsensownych żądań i jakże wymownym: „bo taaaaaak !!!”.
KLIKNIJ – przeczytaj cały tekst (plik w formacie pdf)


Bartosz Gąszczak, klasa 8d 
Jestem odrzucony w klasie i boję się wrócić do szkoły we wrześniu.
Osobiście nigdy nie spotkałem się z problemem odrzucenia mojej osoby w klasie. Zawsze wszyscy mnie lubili i podstawówkę będę wspominał bardzo dobrze. Potrafię jednak obserwować. Myślę, że mógłbym przytoczyć kilka przykładów odrzucenia w klasie, które znam z innych szkół.
KLIKNIJ – przeczytaj cały tekst (plik w formacie pdf)