
Jadłospis





31 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Piżamy. Nikogo nie dziwił widok uczniów, a nawet nauczycieli w niecodziennych strojach. Każdy, kto miał ochotę, mógł w tym dniu mieć na sobie swoją ulubioną piżamę lub szlafrok. Na szkolnych korytarzach, można było poczuć się swobodnie, prawie jak w domu.
Na twarzach naszych uczniów zagościł uśmiech i okazało się, że w piżamach też można zdobywać wiedzę.
Magdalena Musiał-Krupicka
Opiekun Samorządu Uczniowskiego



30 października 2023r klasa 5 c uczestniczyła w wycieczce do Opola.
Uczniowie mieli okazję odwiedzić Opolski Teatr Lalki i Aktora oraz obejrzeć wyjątkowe przedstawienie ,, Niekończąca się historia”. Spektakl dzięki uniwersalności tematu oraz niesamowitej grze aktorskiej okazał się wspaniałym przeżyciem dla wszystkich.
Po spektaklu uczniowie uczestniczyli w warsztatach, podczas których wymienili się doświadczeniami i myślami związanymi ze spektaklem. Rozmawiali o emocjonalnych trudnościach oraz uczyli się jak czerpać siłę z niełatwych doświadczeń.
Po wizycie w teatrze udaliśmy się na posiłek w McDonalds i pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do domu.
Opiekunowie: Iwona Kik, Karolina Koszela




Już wkrótce ruszy X edycja ogólnopolskiego konkursu ekologicznego „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele”
W tej jubileuszowej edycji chcielibyśmy jeszcze bardziej zachęcić Was do recyklingu. W całej Polsce zaplanowaliśmy akcje zbiórki elektroodpadów, a naszym zadaniem konkursowym będzie wykonanie plakatu o tym dlaczego recykling jest ważny!
Dla laureatów X edycji naszego konkursu mamy ekstra nagrodę: spotkanie
z ekologią. Brzmi tajemniczo? Warto wziąć udział, by dowiedzieć się więcej!

W dniu 26 października odbył się drugi etap rozgrywek piłkarskich. Tym razem do gminnych rozgrywek halowych przymierzyli się chłopcy. Przybyło pięć szkół podstawowych: Kujakowice, Bogacica, PSP 1, PSP 2 i PSP 5. Turniej rozegrano systemem „każdy z każdym” czyli wszystkie drużyny zagrały po cztery mecze.
Wszyscy chłopcy zostawili serducho na boisku, ale niestety jak to w sporcie bywa dopóki piłka w grze nic nie jest pewne. Dopiero ostatnie spotkanie pokazało wyniki rozgrywek:
I m PSP 1
II m PSP Bogacica
III m PSP 5
IV m PSP 2
V m PSP Kujakowice G
Reprezentacja PSP 5 w Kluczborku:
Marcin Ira, Patryk Świątek, Adam Ptaszek, Wojciech Kurpet, Kacper Salwierz, Mateusz Sobczak, Kacper Kocowicz, Bartek Rudaniecki, Denis Jeziorny
Gratuluje wspaniałej gry.
M. Maciągowska




Uczniowie klasy 6c na kółku z języka polskiego wykonali zdjęcia, a inspiracją do ich stworzenia stały się Bajki Ignacego Krasickiego.
Zdjęcia: Hania Lachowicz i Tatiana Prusak
Audiobook: Wiktoria Juźwiak




czOliwka i Jędrek- to trzynastolatkowie, którzy w ubiegły piątek (20.10.2023 r.) reprezentowali naszą szkołe, nasz Kluczbork i ich ukachany UKS JUNIOR podczas Jesiennych Wielkopolskich Rozgrywek Pływackich w Poznaniu. 🏊🏼♀️
Brawo, Brawo, Brawo! 👏🏻👏🏻👏🏻 Wielkopolska zdobyta!!! Medal goni medal, a życiówka życiówkę 👌🏻
Oliwia Janas i Jędrek Stelmach nigdy nie wracają z pustymi rękami, a my zaczynamy się już do tego przyzwyczajać 😉😉😉
🥈 2 miejsce Jędrek Stelmach- 100 m stylem klasycznym, 1:15.27,
🥉 3 miejsce Oliwia Janas- 100 m stylem grzbietowym, 1:14.30,
Wieści głoszą, że nasi pływacy ostro przygotowują się do II Rundy Mini Grand Prix Opolszczyzny- 5 listopada będziemy trzymać za Was kciuki!!! ✊🏻
Tak więc widzicie sami, nie ma przerwy, nikt się nie obija, a Oliwia i Jędrek cały czas ciężko pracują 👍🏻
Krzysztof Kiliński



😀😀😀
22 października w Wołczynie odbył się Finał Opolskiej Ligi Karate Tradycyjnego, na którym nie zabrakło oczywiście naszych szkolnych karateków. Wszyscy bardzo dobrze się spisali, mierząc się z przeciwnikami z innych klubów i większość wróciła z kolejnymi krążkami:
Liliana Łobos (V b) 🥈🥈
Nataniel Jakimowicz (V b) 🥉
Lena Wyskoczil (V b)🥈
Martyna Mączka (VII b) 🥉
Michał Mączka (III c)🥈
Poza podium tym razem byli Filip Czechowski (V b)
i Sebastian Boczek (VII a).
Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!
👏👏👏






W dniu 23 października na hali MKS-u, odbyły się gminne zawody w piłce nożnej dziewcząt, w kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Zgłosiły się cztery reprezentacje, z Kujakowic Górnych, Bogacicy, PSP 2 i nasze dziewczęta. Zawody odbyły się systemem gry „każdy z każdym” czyli wszystkie drużyny rozegrały po trzy spotkania.
Dziewczęta z każdej drużyny pokazały się z jak najlepszej strony, ale reprezentacja z Kujakowic była najlepsza w każdym spotkaniu i wywalczyła I miejsce. Po ogólnym podsumowaniu nasze zawodniczki zajęły III miejsce. Gratulacje.
Reprezentacja PSP 5 w składzie:
Aleksandra Czerewko, Nina Stasiak, Hanna Paraszkiewicz, Blanka Grala, Alicja Matysiak, Martyna Idczak, Amelka Wiecha
Gratuluję dobrej gry i zapraszam do pooglądania zdjęć.
M Maciągowska



Lekturę można omawiać w różny sposób. Na lekcji języka polskiego w klasie 4c, w trakcie omawiania lektury Mikołajek, uczniowie zaprezentowali przygotowane wcześniej w domu skarby Mikołajka. W pięknie zdobionych pudełkach znalazły się przedmioty związane z treścią lektury i jej bohaterami. Należało wskazać ten związek i opowiedzieć historię związaną z daną rzeczą. Był to świetny, choć niecodzienny sposób na opowiadanie treści lektury, a przy okazji dobra zabawa.
Bożena Dąbrowska




W dniach 16.10.23r.-20.10.23r. nasza szkoła kolejny raz wzięła udział Europejskim Tygodniu Kodowania CodeWeek pod hasłem ,,Myślę, rozumuję, programuję”.
To tydzień w którym uczniowie klas 1-3 oraz 4-8 mogą poznać nowe pomysły, tworzyć coś wspólnie, zdobywać nowe umiejętności i dzielić się doświadczeniami. Wszystkie technologie cyfrowe opierają się na kodzie. Nauka programowania zapewnia uczniom przewagę w tym cyfrowym świecie – dzięki czemu pomaga go kontrolować, zmieniać, a nawet ulepszać.
Uczniowie klas 1-3 na Edukacji Informatycznej a klas 4-8 na Informatyce i Technice ćwiczyli kodowanie na stronach Code.org i Blockly.games jak również w programach Scratch i Baltie tworzyli projekty, gry, animacje czy programy rysujące figury. Zajęcia odbywały się również bez użycia komputerów na planszach i kartkach papieru, gdzie uczniowie odkodowywali rysunki lub je kodowali.
Tydzień kodowania na pewno pomógł uczniom lepiej zrozumieć otaczający świat jak i zrealizować swoje cyfrowe pomysły oraz zyskać praktyczne umiejętności na całe życie.
Nauczyciele prowadzący zajęcia: p.Beata Kot, p.Krzysztof Kieslich, p.Beata Lewandowska.



W dniach 16-18 października uczniowie klas 4b i 5b z wychowawcami i opiekunami: p. Zdzisławą Rybak, p. Maciejem Gulewiczem, p. Barbarą Marchewą i p. Barbarą Respondek uczestniczyli w wycieczce turystyczno – krajoznawczej. Pierwszego dnia spacerowaliśmy szlakami Pokrzywnej i Jarnołtówka, byliśmy na tamie, korzystaliśmy z atrakcji zaginionego miasta, a wieczorem mogliśmy zrelaksować się na krytej pływalni.
Drugiego dnia uczestniczyliśmy w wycieczce do Czech. Po drodze zatrzymaliśmy się w Głuchołazach, a potem jaskinia na Spiczaku, zdrojowa część Jesenika oraz tradycyjnie – zakupy. Wieczorem ognisko z kiełbaskami przy blasku gwiazd, a na koniec znowu basen.
Trzeci dzień był pod znakiem północnego zbocza Biskupiej Kopy gdzie mogliśmy podziwiać przepiękne widoki. Szczególnie, że pogoda dopisała, było ciepło i słonecznie.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z wycieczki! Liczymy na kolejne! 🙂



Dzisiaj, 23 października klasy:6a,6d,7b wybrały się wraz z wychowawcami i opiekunami na wycieczkę do Krasiejowa szlakiem dinozaurów.
Uczniowie przejechali specjalnym pociągiem tunelem czasu i przenieśli się kilka miliardów lat w przeszłość, a następnie wraz z panią przewodnik spacerowano po różnych okresach: triasu, jury czy kredy i zdobywano wiedzę na temat rozwoju świata roślin i zwierząt, a także można było zobaczyć fragmenty autentycznych wykopalisk archeologicznych ze szczątkami prawdziwych dinozaurów.
Uczestnicy wycieczki zwiedzili Park Nauki i Ewolucji Człowieka, a najciekawszym elementem tego punktu programu była wystawa czaszek. Tu było najwięcej oglądających i najwięcej pytań.
Zobaczyliśmy film w Cinema 5D, ale Krasiejów to nie tylko nauka, to także zabawa i właśnie na placu zabaw uczniowie spędzili bardzo dużo czasu, a że pogoda nam rozpieszczała to skorzystaliśmy również z parku rozrywki z karuzelami oraz z trampolin.
Była przerwa na posiłek, zakup pamiątek, ale także zbierano grzyby, których było bardzo dużo. Przepiękne dekoracje halloweenowe przeniosły uczniów w czarowny świat fantazji, wróżek i magii.
Wyjazd do Krasiejowa udał się na 100%.
Polecamy.
Uczniowie oraz panie: Urszula Baron-Gocha, Zofia Dziaczuk, Magdalena Musiał-Krupicka, Aleksandra Protter




W dniu 20 października wczesnym rankiem klasa językowa 6B i klasa 7C wraz z opiekunami panią Mariolą Sobecką- Drozda, panią Beatą Lewandowską oraz panią Renatą Aleksiejczuk wyruszyły na wycieczkę szkolną do Krakowa. Podróż przebiegła bardzo komfortowo i spokojnie.
Gdy dojechaliśmy na miejsce spotkania z panią przewodnik w pobliżu Wzgórza Wawelskiego w Krakowie otrzymaliśmy przenośne zestawy głośnomówiące, które były niesamowicie pomocne podczas zwiedzania. Pierwszym punktem na liście atrakcji był Smok Wawelski, który ział ogniem. Następnie krótki spacer po Wzgórzu Wawelskim: Dziedziniec, Katedra, groby królewskie, Dzwon Zygmunta. Wejście na Dzwon Zygmunta było nie lada wyczynem, niektórzy z nas musieli pokonać lęk wysokości, ale było warto. Dalej przejście na Rynek Główny, Kościół Mariacki, Sukiennice i spacer po plantach. Później dłuższa przerwa na posiłek oraz obowiązkowy zakup pamiątek z Krakowa.
Po dłuższej przerwie przejazd do Wieliczki do Kopalni Soli. Niebywałą atrakcją było lizanie ściany z soli oraz przejazd starodawną windą:) 3 godziny w Kopalni Soli upłynęły bardzo szybko w towarzystwie pani przewodnik, która opowiadała o legendach, historii kopalni, a także atrakcjach jakie kryje w sobie to miejsce. Dowiedzieliśmy się nawet, iż w kopalni odbył się lot balonem. To było dla nas ogromnym zaskoczeniem. Był też czas na zakup pamiątek z Wieliczki, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Następnie zbiórka i przejazd do Kluczborka, powrót w późnych godzinach wieczornych.
Dziękujemy opiekunom za tak ciekawą oraz udaną wycieczkę 🙂 Czekamy na kolejne z utęsknieniem!
Opracowała Maja Kaczkowska 6B



Mijają już dwa lata odkąd zaczęliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem Oczami Zwierząt, które ma swoją siedzibę w Bogdańczowicach. Uzyskaliśmy statut Honorowego Przyjaciela Schroniska dla bezdomnych piesków oraz kotków. Pomagamy systematycznie i zachęcamy do tego innych. Jedna puszka od każdego w klasie przy dużej grupie to karma dla zwierząt na okres jesienno – zimowy. Wierzymy, że dobro wraca🐶🐱❤️❤️
Uczniowie klasy 6 oraz wychowawca Mariola Sobecka-Drozda


KLIKNIJ – podziękowania zamieszczone na profilu FB Stowarzyszenia Oczami Zwierząt

😀😀😀
W dniu 16.10.2023r. klasa III B odwiedziła Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku.
Obejrzana wystawa pt. ,,Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele”, przedstawia m.in. życie codzienne mieszczan toruńskich drugiej połowy XV i pierwszej połowy XVI wieku .
Dodatkowym walorem wystawy są specjalne punkty aktywizujące – kącik zielarski, skryptorium (warsztat pisarski) – dające odbiorcom możliwość nie tylko lepszego poznania i zrozumienia tak wybitnej i wszechstronnej postaci, jaką był Mikołaj Kopernik, ale również dobrej zabawy.
Po obejrzeniu wystawy ,,Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele” dzieci poznały rośliny lecznicze i przyprawy, z jakich tworzył receptury znany lekarz – astronom Mikołaj Kopernik. Każdy stworzył aromatyczną kompozycję ziół w bawełnianej sakiewce.
A. Dreksler



W poniedziałek 16 października odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego. Wzięło w nim udział ośmioro uczniów z klas siódmych.
Z klasy 7d – Milan Grzesiak i Alicja Polak, z 7c – Nikola Matusiak, Helena Smaga i Malwina Wnęk i z klasy 7 b- Blanka Grala, Jakub Lisiak i Kacper Salwierz. Najlepiej napisała Malwina Wnęk, ale nie uzyskała wymaganych 80 % wszystkich punktów, by przejść do etapu kolejnego.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję i zapraszam w przyszłym roku, w klasie ósmej.
Bożena Dąbrowska