Egzamin ósmoklasisty – najważniejsze informacje

WAŻNE INFORMACJE DLA ÓSMOKLASISTÓW I ICH RODZICÓW

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę.               

Do egzaminu nie przystępuje uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym lub niepełnosprawności sprzężone, gdy jedną
z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym.

Z przystąpienia do egzaminu może być zwolniony:

  • uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawności sprzężone inne niż niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Z wnioskiem o zwolnienie występują rodzice ucznia do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Wniosek musi być pozytywnie zaopiniowany przez dyrektora szkoły;
  • uczeń, który – ze względu na szczególny przypadek losowy lub zdrowotny – nie mógł przystąpić do egzaminu ani w terminie głównym, ani w terminie dodatkowym;
  • uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej albo laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, organizowanego z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, jest zwolniony z egzaminu z tego przedmiotu. Na zaświadczeniu o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty w rubryce danego przedmiotu będzie on miał wpisane słowo – odpowiednio – „zwolniony” lub „zwolniona” oraz maksymalny wynik, tj. „100%” (wynik procentowy) oraz „100” (wynik na skali centylowej).

Czytaj dalej Egzamin ósmoklasisty – najważniejsze informacje

Niełatwo być poetą……

Przekonali się o tym uczniowie klas 7a i 7c, którzy uczestniczyli w plenerowej lekcji poezji.
Nie była to typowa lekcja.
Na boisku szkolnym uczniowie zajęli dogodne miejsca i szukali inspiracji do pisania. Natchnienia szukali na niebie, wokół siebie, pod drzewami, a zachętą była fraszka Jana Kochanowskiego Na lipę. Zajęcia trwały godzinę i powstało wiele ciekawych tekstów, od opisu zwierząt, poprzez opisy krajobrazów aż do opisu słodkości w cukierence.
Mimo iż zajęcia bardzo się spodobały, wszyscy byli jednomyślni – pisanie wierszy nie jest prostą sprawą.
Do pisania w plenerze jeszcze wrócimy.

Klasa 7a,7c, B.Dąbrowska

zobacz zdjęcia

E-planetobus w naszej szkole

W dniu 22 września w naszej szkole odbyły się zajęcia online w ramach E-planetobusa, w których wzięli udział uczniowie  klas :VIb,Va,VIIb,IVd i VIIId.

Zajęcia bardzo się  podobały.
Koordynator Anna Radłowska

Zawsze ciekawił mnie kosmos. Chciałem poczuć jak to jest dotknąć gwiazd, być wiele, wiele metrów, a nawet kilometrów od naszej planety czyli Ziemi. Niestety marzenie wciąż pozostaje marzeniem ale nie do końca… Narodowe Centrum Nauki Kopernika w Warszawie pomogło klasie 6B zasmakować odrobiny tego zdarzenia. Wszystko odbywało się online z wiadomych przyczyn ale klasa czuła ten kosmiczny powiew. Pracownicy centrum opowiadali o gwiazdozbiorach naszego nieba. Dokładnie zostały przedstawione gwiazdozbiory znane i nieznane. Na koniec na platformie Teams mogliśmy rozmawiać z twórcami zajęć, zadawać im pytania.

Janek Dybka

 

 

E-planetobus

E-planetobus to kolejna forma kontaktu z uczniami pozwalająca na przekazywanie im naukowej pasji.  Umożliwia dzieciom samodzielne odkrywanie nauki bez wychodzenia z domu. Zajęcia odbywają się przez internet i są prowadzone na żywo przez edukatorów Centrum Nauki Kopernik.

Doświadczeni edukatorzy Centrum Nauki Kopernik inspirują uczniów do doświadczania, rozumienia świata i odpowiedzialnego działania na rzecz społeczności.

e-Planetobus to pokaz planetarny transmitowany na żywo. W trakcie pokazu prezenterzy zabierają młodzież w podróż po kosmosie, opowiadając jej m.in. o ciałach niebieskich i gwiazdozbiorach, jakie można aktualnie oglądać na nocnym niebie. Zajęcia mają formę interaktywnych warsztatów. Po pokazie uczniowie mogą porozmawiać z edukatorami na temat astronomii i zadać nurtujące ich pytania.

Kasztany zbieramy – Świetlicy pomagamy

Wzorem lat ubiegłych Szkolne Koło Wolontariatu organizuje w dniach od 28.09 do 27.10.2020 r. zbiórkę kasztanów pod hasłem Kasztany zbieramy – Świetlicy pomagamy. Kasztany zebrane przez uczniów wraz z rodzicami przekazane zostaną kluczborskiej Świetlicy Terapeutyczno – Wychowawczej Parasol. Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju sposób przekazywania zebranych kasztanów tym razem musiał niestety ulec zmianie. Bardzo prosimy, aby zapakowane kasztany pozostawić obok stojaków dla rowerów, znajdujących się przy budynku szkolnym. Droga do punktu zbiórki zostanie oznakowana za pomocą strzałek.

Prosimy również, aby do torby lub worka z kasztanami włożyć kartkę z imieniem i nazwiskiem ucznia  oraz klasą, do której uczęszcza.

Bardzo serdecznie zachęcamy do udziału w tegorocznej zbiórce. Poprzez niewielki wysiłek włożony w nazbieranie kasztanów, może nawet podczas jesiennego, rodzinnego spaceru, możemy wspomóc działalność tejże niezwykle potrzebnej placówki dla dzieci i młodzieży!

Szkolne Koło Wolontariatu

 

Zasadniczym celem istnienia Szkolnego Koła Wolontariatu, działającego w naszej szkole, jest uwrażliwianie uczniów na liczne potrzeby różnych grup ludzi, które istnieją         w naszym otoczeniu oraz czynne ich zaangażowanie w działania mające na celu pomoc osobom jej potrzebujących. Działalność Koła pełni więc istotną rolę w procesie wychowania młodego człowieka w duchu solidarności międzyludzkiej i odpowiedzialności za ludzi chorych, ubogich, słabszych, niesamodzielnych.

Nasze działania ukierunkowane są zatem na pomoc jak najszerszemu gronu osób potrzebujących z obszaru gminy Kluczbork, włączamy się również w pomoc przy organizacji wydarzeń lokalnych, odbywających się jednak w ramach akcji ogólnopolskiej – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wymienić możemy kilka akcji, które odbywają się cyklicznie, są to m.in.: zbiórka kasztanów pod hasłem Kasztany zbieramy – Świetlicy pomagamy na rzecz kluczborskiej Świetlicy Terapeutyczno – Wychowawczej Parasol, odwiedziny w Domu Pomocy Społecznej w okresie przed świętami Bożego Narodzenia oraz Wielkanocą, Akcja znicz – pamiętamy, podkreślająca znaczenie pokoleń minionych dla  lokalnej tożsamości, pomoc przy organizacji kluczborskiego Finału WOŚP, zbiórki pieniędzy na terenie szkoły na leczenie chorych dzieci.

Nie są to oczywiście wszystkie formy działalności podejmowane przez Koło. Wszystkie jednak oprócz tego, iż stanowią konkretną pomoc dla potrzebujących oraz posiadają aspekt wychowawczy, dają wiele satysfakcji i radości samym wolontariuszom. Bardzo często największą i najpiękniejszą nagrodą dla wolontariuszy za poświęcony czas  oraz zaangażowanie jest uśmiech i dobre słowo drugiego człowieka, któremu pomogli.

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły, którzy pragnęliby zrobić coś dobrego i pożytecznego,  do wstąpienia w nasze szeregi!

Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
Aleksandra Protter

 

X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Drodzy uczniowie i rodzice,

nasza szkoła uczestniczy w akcji X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej w dniu 2 października 2020 r. pod hasłem:

Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!

W związku z tym w szkole będziemy mieć Tydzień Tabliczki Mnożenia od 28.09. br. do 02.10. br. Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogą popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.

Na lekcjach matematyki będziemy przypominać tabliczkę mnożenia i rozwiązywać ciekawe zadania. Będziemy się uczyć i bawić, a w piątek 2 października klasy 3-8 napiszą krótki egzamin z tabliczki mnożenia, klasy 3-6 w zakresie 100, a 7,8 trudniejsze przykłady. Uczeń dostanie los z 5-cioma przypadkami mnożenia i dzielenia, jeśli poda wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywa certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia i piątkę z matematyki.

Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w akcji, także w gronie rodzinnym.
Z życzeniami miłej i pożytecznej zabawy!
Organizatorzy: Z. Dziaczuk, J. Klos

 

Czytaj dalej X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

OCEAN ANIMALS w klasie 3b

OCEAN ANIMALS – Klasa 3b Utrwalamy nazwy zwierząt morskich, tworzymy własną meduzę z rolki po papierze toaletowym zgodnie z poleceniami w języku angielskim. Potrafimy przeliterować w języku angielskim nazwy naszych ulubionych zwierząt morskich. Wszystko w rytmie piosenki „THE JELLYFISH”.

Mariola Sobecka-Drozda

Wewnętrzne procedury bezpieczeństwa funkcjonowania

 

Załącznik Nr 1 do Zarządzenia Dyrektora
Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5
z Oddziałami Integracyjnymi w Kluczborku
Nr PSP5.021.11.2020.S z dnia 01 września 2020 r.

 

Wewnętrzne procedury bezpieczeństwa funkcjonowania
Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Emilii Plater w Kluczborku
w stanie zagrożenia epidemicznego dla organizacji zajęć edukacyjnych
od 1 września 2020

 

przygotowane na podstawie:

  1. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe ( Dz. U. z 2020r. poz. 910 i 1378).
  2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1166 i 1386).
  3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19 ( Dz. U. poz. 1389).
  4. Rozporządzenie ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493 z późn. zm.).
  5. Wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od  1 września 2020 r. z dnia 5.08.2020.

 

I. Organizacja pracy w szkole.

  1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
  2. Rodzic powinien poinformować szkołę o wystąpieniu zachorowania w rodzinie i przechodzonej kwarantannie, dotyczy to również pracowników szkoły.
  3. Do szkoły uczęszcza wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych, takich jak katar, kaszel, wysypka, gorączka, duszności, ból mięśni, brzucha, głowy, biegunka.
  4. W przypadku zauważenia niepokojących objawów, pracownik szkoły sprawdza temperaturę dziecka termometrem bezdotykowym. Kontrola temperatury może być prowadzona wyrywkowo w wybranych oddziałach klasowych.
Czytaj dalej Wewnętrzne procedury bezpieczeństwa funkcjonowania

Informacja dotycząca obiadów

Informacja dotycząca obiadów w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Kluczborku

Od dnia 21.09.2020r. Firma P.H. Kamelia. Tabisz Aneta, Kluczbork będzie świadczyła usługę cateringową w naszej szkole.
W związku z tym prosimy o zapoznanie się cenami, które zostały ustalone i zgłaszanie chęci zapisów dzieci na obiady.

Duży obiad dwudaniowy 11,90 zł,
cena pierwszego dania (dużej zupy) 4,50zł,
cena dużego drugiego dania 9,90zł,

Mały obiad dwudaniowy 7,00zł ,
cena pierwszego dania (małej zupy) 3,50zł,
cena małego drugiego dania 6,00zł,

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt telefoniczny z sekretariatem szkoły w celu podpisania umowy z w/w firmą.
Obiady będą płatne do 15 każdego miesiąca w ustalonym przez dostawcę miejscu.
Nieobecność dziecka będzie można zgłaszać do godz. 9 (nieobecność zgłoszona do tej godziny będzie równoznaczna z nienaliczaniem opłaty za obiad w tym dniu)

Zachęcamy do zapisów!

Samorząd Uczniowski

Samorząd Uczniowski w naszej szkole jest organizacją demokratyczną.  Uczniowie wybierają swoich przedstawicieli, mogą uczestniczyć w tworzeniu i realizacji programu pracy samorządu. Daje to każdemu uczniowi szansę znalezienia swojego miejsca w szkole. Co roku SU przygotowuje plan pracy samorządu oraz zapoznaje się z dokumentami szkolnymi dotyczącymi uczniów, dba o przestrzeganie ich praw.

Członkowie Samorządu współorganizują uroczystości i imprezy okolicznościowe, m. in.: ślubowanie klas pierwszych, Dzień Edukacji Narodowej, Święto Odzyskania Niepodległości, rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uroczystości rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego, a także współorganizują konkursy szkolne, np. na najładniejszą ozdobę choinkową, „Mam talent!” z okazji Pierwszego Dnia Wiosny. Samorząd Uczniowski bierze również udział w akcjach charytatywnych i organizuje zbiórki, np. słodyczy dla podopiecznych Domu Dziecka, karmy dla bezdomnych zwierząt. Uczniowie pomagają też chorym i potrzebującym, np. podopiecznym Domu Opieki Społecznej.

Opiekun SU
Magdalena Musiał-Krupicka

 

Przejdź do treści