PRAWA DZIECI OCZAMI DZIECI

Dawno temu nikt nie dbał o prawa dzieci. Pewnie nie spotkaliście się jeszcze z określeniem „ryby i dzieci głosu nie mają”, a jednak to dość powszechne przekonanie w tamtych czasach.
Dorośli nie pozwalali dzieciom na wiele rzeczy. Wyobrażacie sobie, że teraz nie możemy chodzić do szkoły albo mamy zakaz odzywania się? Niestety wtedy dzieciom było o wiele trudniej, nikt ich nie słuchał i nie traktował poważnie. Teraz, w XXI wieku, mamy o wiele więcej możliwości. Nie będę wypisywała wszystkich naszych praw, ale opowiem wam krótką historię:

Za górami za lasami, w odległym królestwie mieszkała królewna Rozalia. Z racji tego, że pochodziła z rodziny królewskiej, mogła mieć własne imię, a jej rówieśnicy z niższych sfer społecznych niestety takich możliwości nie mieli. Księżniczka była bardzo nieszczęśliwa, bo nie miała przyjaciół, ale też nikt z dorosłych nie chciał jej wysłuchać. Postanowiła sobie wtedy, że jak dorośnie to zrobi wszystko, aby inne dzieci miały lepsze dzieciństwo niż ona.

Dzięki takim osobom jak księżniczka Rozalka wiele się na całym świecie zmieniło. To tacy ludzie, jak: Janusz Korczak, Irena Sendlerowa czy Matka Teresa z Kalkuty walczyli o polepszenie sytuacji dzieci. Od 20 listopada 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych z inicjatywy Polski przyjęła konwencję, która gwarantuje wszystkim dzieciom na całym świecie ich prawa.
Bądźmy wdzięczni, że w obecnych czasach mamy takie możliwości rozwoju, ale nie zapominajmy też o swoich obowiązkach.

Wiktoria Juźwiak, kl.6c

MÓJ GŁOS NA TEMAT PRAW DZIECKA
Moim zdaniem nie wszystkie prawa dziecka są respektowane.
Niektórzy nauczyciele zadają dużo zadań i dlatego nie można  odpocząć po męczącym dniu, ponieważ  dzieci chodzą na dodatkowe zajęcia, np. siatkówkę czy piłkę nożną. Często  także rodzice nie widzą tego, że obarczają obowiązkami swoje dzieci, a one chętnie pomogą, np. posprzątają swój pokój, ale w czasie wolnym, nie w tym momencie, kiedy chcą rodzice.
 DZIECI MAJĄ PRAWO DO ODPOCZYNKU!
Współcześnie dzieci i młodzież mają prawo, a jednocześnie obowiązek , uczyć się, jednak nie we wszystkich krajach to prawo jest przestrzegane. NIESTETY.
Mogą mieć przyjaciół i ich wybierać. Gdy potrzebują pomocy, dorośli powinni  im pomóc rozwiązać problem, lecz nie zawsze młodzi ludzie mogą polegać na swoich opiekunach. Bywa, że są krzywdzeni i wykorzystywani przez rodziców czy rówieśników.
Mogą wyrazić swoje zdanie, swoje poglądy na różne tematy i należy to akceptować. Mają prawo do zabawy z innymi, a przede wszystkim powinno się dzieci szanować i tolerować ich poglądy niezależnie od stylu ubierania, koloru skóry czy kraju, z którego pochodzą.
My dzieci, nie musimy wszystkich lubić, bo mamy prawo kogoś nie lubić i nas też ktoś może nie akceptować. Nie zmuszajmy innych do przyjaźni, to dziecko ma prawo wyboru, z kim chce się przyjaźnić.
Uważam, że na świecie panuje wiele niesprawiedliwości, ale dobrze, że w końcu zatroszczono się o dzieci i ich prawa.

Hanna Bury, kl.6c