Piknik Komunikacyjny!

PRZECZYTAJ – Artykuł o Pikniku

18 listopada 2022r. w naszej szkole odbył się Piknik Komunikacyjny. Tradycją naszej szkoły od kilkunastu lat jest organizowanie imprez promujących bezpieczeństwo   uczestników ruchu drogowego zwłaszcza na rowerze. Piknik zorganizowany został
w ramach projektu ,,Gmina Kluczbork – chronimy i zapobiegamy” na  podstawie ,,Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań RAZEM BEZPIECZNIEJ  im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024”.
Piknik skierowany był  do społeczności lokalnej, nauczycieli i uczniów szkół podstawowych Gminy Kluczbork w celu podniesienia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego na terenie miasta i gminy Kluczbork w szczególności uczniów klas czwartych przygotowujących się do zdobycia uprawnień na kartę rowerową.
Celem pikniku było również  uświadomienia  uczestnikom ruchu drogowego zagrożeń wynikających z braku wiedzy i umiejętności w poruszaniu się pieszo, na rowerze czy  hulajnodze oraz umiejętne  udzielanie pierwszej pomocy osobą poszkodowanym w wypadkach.
Piknik wspierany był przez Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Bułę, przedstawicieli: Kuratorium Oświaty w Opolu p. Małgorzatę Dybka i p. Roberta Gwóźdź, Administrację Oświaty w Kluczborku dyrektor p. Elżbietę Pietrzykowską i  p. Piotra Stefaniuka, Sekretarza Opolskiej Wojewódzkiej Rady BRD p. Dominika Garbowskiego, Komendę Wojewódzkiej Policji w Opolu podkomisarza Tomasza Kukułę, ratowników z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Opolu p. Marcina Kurowskiego i p. Aleksandra Sowę.
Uczestnicy Pikniku po prelekcji sekretarza BRD z WORD w Opolu  i przedstawicieli Policji oraz pokazie  udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej przez Ratowników próbowali swoich sił w jeździe po torze przeszkód  Miasteczka Ruchu Drogowego pod nadzorem policji i p. Iliany Wasik oraz w udzielaniu pierwszej pomocy na fantomach pod opieką p. Katarzyny Perniok.  Mogli również sprawdzić i pogłębić swoją wiedzę na Drogowym Kole Fortuny. Uczestnicy  pikniku biorący udział w konkurencjach otrzymali gadżety (tj. kamizelki, odblaski, dzwonki, oświetlenie roweru) zwiększające bezpieczeństwo uczestników  w ruchu drogowym, zakupione ze środków otrzymanych z programu.

Miłym akcentem pikniku były występy uczniów klasy 2d przygotowanych przez wychowawczynię p. Anetę Żywicę. Piękną dekorację do pikniku przedstawiającą skrzyżowanie dróg z wykorzystaniem plakatów wykonanych przez uczniów  klas 1-8 o tematyce bezpieczeństwa wykonały p. Magda Mysiura i p. Małgorzata Maciągowska. Niezastąpione okazały się też uczennice i uczniowie z klasy 8b i 8e oraz 4a, których zadaniem było powitać gości oraz obsługiwać poszczególne punkty pikniku pod kontrolą p. Katarzyny Reszko.
Piknik okazał się nie tylko wspaniałym sposobem na utrwalenie poznanych zasad ruchu drogowego, ale i dobrą zabawą oraz okazją do nawiązania znajomości z uczniami z innych szkół.

Organizatorzy: Dyrektor Marek Tobiasz
Nauczyciel Beata Lewandowska