Wycieczka klasy 3B do Radzionkowa i Tarnowskich Gór!

W dniu 29 września uczniowie klasy 3b wyruszyli na wycieczkę do Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek  w Radzionkowie oraz do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.
W Muzeum Chleba uczniowie obejrzeli film pt. „Chleb”,  przedstawiający krótką historię chleba, tradycje z nim związane oraz proces produkcji chleba kiedyś oraz dziś. Wysłuchali także prelekcji na temat szacunku do chleba. Obejrzeli zgromadzone eksponaty, przedstawiające  wszystko co służyło wytwarzaniu chleba, który spośród różnorodnych wypieków, nie ma sobie równego. Dzieci uczestniczyły  również w warsztatach formowania i wypieku plecionek z ciasta chlebowego.
Przenieśli się również do dawnej klasy szkolnej, siadając w dawnych drewnianych ławkach szkolnych. Uczniowie wysłuchali historii  o nauczaniu i zwyczajach panujących przed laty w szkołach. Zobaczyli dawne książki, elementarze, materiały piśmiennicze, stroje oraz przybory, każdy miał okazję spróbować pisania rysikami na kamiennych tabliczkach.
Ponadto poznali mnóstwo ciekawych przedmiotów codziennego użytku i nie tylko, których pomysłowość zadziwiała i zaskakiwała każdego.

W dalszej części wycieczki klasa 3B wyruszyła do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Uczniowie mieli okazję odkryć kim byli tarnogórscy gwarkowie, zobaczyli przodki górnicze z przełomu XVIII i XIX w. oraz przepłynęli łodzią podziemną rzekę.
Wycieczka była bardzo ciekawa! W wyśmienitych nastrojach powróciliśmy do Kluczborka. Czekamy na kolejną wyprawę klasową!

Wychowawca:  Jolanta Szczepańska