Debata oksfordzka

27 września drużyny debatanckie z Kluczborka i Olesna spotkały się na mini turnieju w ramach projektu „Akademia Człowieka po hasłem NIGDY WIĘCEJ WOJNY – Turniej Debat Oksfordzkich pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka”.
Teza debaty brzmiała „Organizacje międzynarodowe (np. ONZ, UNICEF) powinny móc bardziej ingerować w sytuację wewnętrzną państw zagrożonych konfliktem w celu ochrony cywilów”.
Drużyny reprezentowały szkoły I LO w Oleśnie, Społeczne Liceum STO w Kluczborku oraz ZSO Kluczbork.
Obserwatorami debaty byli młodsi uczniowie, w tym zaproszona z naszej szkoły klasa 8b z wychowawcą, którzy po obejrzeniu i wysłuchaniu wspomnianych obrad udali się do wyznaczonych sal na warsztaty, gdzie oczekiwały ich zespoły szkolące. Warsztaty składały się z dwóch części: w pierwszej uczniowie poznali, czym jest debata oksfordzka, jakie są jej zasady oraz jaka jest rola poszczególnych mówców. W części drugiej zespoły szkolące wybrały po 8 osób spośród uczestników warsztatów, które miały okazję same debatować.
Dodatkowo uczniowie zostali zaproszeni na poczęstunek oraz mogli skorzystać ze szkolnej strzelnicy.
Udział w debacie był inspirującym i bardzo ciekawym doświadczeniem.
Bożena Dąbrowska

KLIK – zobacz więcej zdjęć