Dzień Unii Europejskiej!

🇪🇺🇪🇺🇪🇺🇪🇺🇪🇺🇪🇺🇪🇺

Co roku 9 maja obchodzimy Dzień Unii Europejskiej formalnie zwany również Dniem Europy

Od 1985 roku Dzień Unii Europejskiej, czyli święto pokoju i jedności Europy,  obchodzone jest na pamiątkę wydarzenia, które było pierwszym krokiem do późniejszej integracji europejskiej.
W dniu 9 maja 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych), w swoimi przemówieniu wygłoszonym w Paryżu,  zaproponował nową formę współpracy gospodarczej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny. Wspólne interesy miały być tajemnicą sukcesu, gwarantem pokoju i rozwoju.  Plan Schumana zapoczątkował proces integracji Europy.

Chociaż Unia Europejska formalnie powstała dopiero w 1993 r., nie byłoby jej gdyby nie odważne słowa wypowiedziane ponad 40 lat wcześniej.

Na pamiątkę tego historycznego wydarzenia we wszystkich krajach członkowskich odbywają się uroczystości rocznicowe, mające charakter informacyjno-edukacyjny.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia uczniowie klas 5 a, b, c, d  w PSP nr 5 z OI wykonali plakaty o państwach UE z wykorzystaniem języka angielskiego. Następnie odbyła się lekcja wychowawcza w kl. 5 a. Tematem lekcji był: „Nasz dom – zjednoczona Europa”.

Cele lekcji:

• utrwalenie nazw państw tworzących Unię Europejską,
  • rozwijanie poczucia tożsamości europejskiej.

Po lekcji uczniowie potrafią: wymienić nazwy państw należących do UE i ich stolice, opisać wygląd flagi UE, krótko opowiedzieć historię powstania UE, a także opowiedzieć o ciekawostkach związanych z 27 państwami w języku angielskim.

Bożena Kalitan