5 x dziennie warzywa i owoce

W związku z organizacją rok rocznie akcji 5 x dziennie warzywa i owoce, w tym roku postanowiliśmy również taką akcję przeprowadzić (mimo pandemii wirusa covid 19 i zdalnego nauczania).

Akcja przebiegała w zmienionej formie, a mianowicie:

Klasy I-III – ,,Zwierzaki cudaki -czyli warzywa w innej odsłonie”, gdzie wykonane przez uczniów w domu prace były fotografowane, a zdjęcie przesyłane do wychowawcy klasy.

Klasy IV-VIII- na godzinie wychowawczej przedstawiono prezentację multimedialną na temat zdrowego odżywiania, którą przygotowały uczennice klasy VIIID pod kierunkiem p. Anny Radłowskiej.
Prezentacja kończyła się testem, w którym każdy mógł sprawdzić czy dobrze się odżywia.

Pani Celina Targosz przygotowała zestawienie wyników tego testu (w którym udział wzięło prawie 200 osób!), które wraz z prezentacją, testem i opiniami uczniów umieszczamy poniżej.

Dziękujemy wszystkim 🙂 zaangażowanym w akcję.

Organizatorzy A.Radłowska, K.Perniok

I jeszcze kilka słów od uczniów:

Test i prezentacja są bardzo ciekawe, ponieważ dużo mówiły o zasadach zdrowego odżywiania.
Karolina

Zdrowe odżywianie jest ważne dla naszego życia i zdrowia.
Ja zjadam kilka posiłków dziennie i co najmniej w jednym są warzywa lub owoce.
Z warzyw najlepiej lubię marchewkę i paprykę, a mój ulubiony owoc to jabłko.
W domu często proszę aby obiad był bez mięsa.
Często jadamy ryby – najchętniej okonia i sandacza.
Bardzo lubię wszelkie słodycze i słodkie napoje, choć nie są zdrowe.
Dawid

Zdrowe odżywianie, jest bardzo ważną rzeczą, ponieważ od nas zależy jak będzie funkcjonował nasz organizm. Człowiek, który zdrowo się odżywia i np. jest przeziębiony szybciej wraca do zdrowia, regeneruje swoje siły. Osoba, która nie dba o odżywianie jest mało odporna na wirusy, organizm jest osłabiony ponieważ ma niedobory witamin, ktore odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu. Bardzo lubie słodycze, ale ograniczam je do minimum i zastępuje je owocami.
Dominika

Po obejrzeniu prezentacji na temat zdrowego żywienia i przeprowadzeniu testu dochodzę do wniosku, że powinnam poprawić moją dietę. Wzbogacić ją o ciemne pieczywo, nabiał, powinnam pić więcej wody i spożywać chociaż małe śniadanie przed wyjściem z domu.
Karolina

Wykonałam właśnie test na temat zdrowego odżywiania i jego wyniki szczerze mnie zaskoczyły, ponieważ okazało się, że dbam o swoje zdrowie. Lubię słodycze i słodkie napoje jednak od pół roku staram się je ograniczać.
Kaja

Uważam że test był dość ciekawy i dobrze że szkoła porusza tematy zdrowego odżywiania bo to bardzo ważne dla naszego życia i funkcjonowania. Nawet jeśli sama mam lekką słabość do słodyczy to staram się je ograniczać.
Kinga

W prezentacja przedstawia dużo interesujących informacji.Niektóre zasady zdrowego odżywiania muszę u siebie wprowadzić.
Julia

Po obejrzeniu prezentacji moje wrażenia są dobre. Część z przedstawionych zdrowych rzeczy zjadam na co dzień, ale zauważyłem, że muszę jeść ich więcej. Poza tym muszę ograniczyć sól, bo dodatkowo solę niemal każdą potrawę i słodycze, które podjadam w ukryciu przed innymi.
Dzięki prezentacji dotarło do mnie, że muszę zmienić swoje nawyki żywieniowe i zacząć jeść więcej zdrowych rzeczy zwłaszcza w okresie dojrzewania.
Janek

Bardzo mi się podobała prezentacja i mojemu kuzynowi też.
Szymon

Zdrowe odżywianie jest bardzo ważne w naszym życiu, przede wszystkim w moim, bo jestem sportowcem.
Nie przepadam za wieloma warzywami, ale mama codziennie przemyca je na obiad. Jak Każdy lubię słodycze, ale bardzo je ograniczam. Mam zasadę, że słodycze jem raz w tygodniu. Codziennie jednak jem jakieś owoce, najczęściej jabłka, banany, pomarańcze, kiwi, a latem uwielbiam borówki, truskawki i maliny, które rosną na naszej działce. W codziennej diecie, obowiązkowo jest też jogurt albo szklanka mleka.
Od jakiegoś czasu, mama zmieniła niektóre elementy w naszych posiłkach. Zamieniła jasne pieczywo na ciemne, tak samo makarony i wprowadziła więcej posiłków z różnymi kaszami. Staramy się jeść produkty, o niskiej zawartości cukru i węglowodanów. Teraz już sama umiem porównać te czynniki na produktach i wybierać to co dla mnie lepsze. Natomiast jeśli chodzi o picie, to w szkole i na treningach piję tylko wodę. Wypijam około 1 litra dziennie i dodatkowo minimum dwie szklanki soku 100% owoców.
Zdrowe odżywianie i odpowiednia dieta są więc ważne dla zdrowego życia, dobrego samopoczucia, dostarczają dużo energii przy codziennym wysiłku na basenie i na pewno pomagają mi w koncentracji przy nauce.
Prezentacja bardzo dobrze to wszystko przedstawia i podsumowuje.
Weronika Fartuszyńska