Akcja Żonkile – łączy nas pamięć

Po raz kolejny 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, obchodzona jest Ogólnopolska Akcja Żonkile. Nasza szkoła i w tym roku wzięła w niej udział.

Muzeum POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. 19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą wolontariusze będą rozdawać papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.

Klasa 4 c także poznała historię powstania w getcie warszawskim, poznała także symbolikę żonkila.
W ramach akcji oglądaliśmy film edukacyjny przygotowany przez Muzeum Polin „Pamięć drobinek”.
Film animowany powstał na podstawie opowiadania „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej i przenosi nas w bajkowy świat, w którym żyją dobre duszki, opiekujące się lasem i wszystkimi stworzeniami, które go zamieszkują. Pewnego dnia, jeden z młodych opiekunów roślin i zwierząt, Maślak, ginie w niejasnych okolicznościach. Na poszukiwania wyrusza jego siostra, Borówka, na skrzydłach pomocnej Sowy. Baśniowa historia przybliża dzieciom tematy empatii, sprawiedliwości i straty.

Bożena Dąbrowska