SZLAKIEM ORLICH GNIAZD

16 i 17 maja klasy 6b, 5a, 5d, 6a, 6c i 6d wyjechały na wycieczkę w Jurę Krakowsko-Częstochowską. Uczniowie zobaczyli zamki w: Ogrodzieńcu, Bobolicach, Mirowie oraz Pieskowej Skale, a także poznali wiele ciekawych legend o bohaterach historycznych, którzy w nich mieszkali. Uczestniczyli w interesujących zajęciach w Parku Doświadczeń Fizycznych, gdzie zgłębiali tajemnice praw fizyki oraz mogli w sposób praktyczny zobaczyć takie zjawiska, jak grawitacja czy pryzmat oraz pobawić się w symulatorze lotów i dachowania, poznać działanie kamiennych cymbałów i zobaczyć się w krzywych lustrach.

Piękna pogoda, cudowna krajobrazy, świat roślin i zwierząt sprawiły, że nikt z wycieczkowiczów na pewno się nie nudził.

Po długim dniu pełnym wrażeń wszyscy udali się na nocleg do Podlesia. Następnego dnia w planie był spacer Doliną Prądnika, niestety opady deszczu uniemożliwiły zobaczenie tej wyjątkowej krainy pełnej wąwozów i jaskiń, ale za to uczniowie uczestniczyli w rewelacyjnych zajęciach w Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego. Wszystkim bardzo podobało się to nowoczesne miejsce wystawiennicze, w którym uczniowie poznali niezwykłą przyrodę Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz zobaczyli dwa filmy w technologii 3D, wystawę geologiczną, rekonstrukcję jaskini, makietę Ojcowskiego Parku Narodowego.

Na wystawach uczestnicy wycieczki poznali historię Ojcowa i okolic oraz zobaczyli eksponaty archeologiczne związane z wykopaliskami wykonanymi na okolicznych terenach.W obiekcie umieszczono również wystawę poświęconą prof. Władysławowi Szaferowi, który był jednym z założycieli Ojcowskiego Parku Narodowego, m.in. odznaczenia, dyplomy czy mikroskop. W drodze powrotnej wszyscy musieli obowiązkowo zobaczyć Maczugę Herkulesa, charakterystyczny element krajobrazu parku, wyjątkowy ostaniec skalny, zaprzeczający prawu grawitacji. Pan przewodnik ciekawie opowiadał legendy i historie związane z tamtymi terenami, aż szkoda było się żegnać. Niestety dwa dni wycieczki szybko minęły, ale uczniowie już planują wyjazd w następnym roku szkolnym.
Do zobaczenia na szlakach górskich.

Uczniowie i opiekunowie: Urszula Baron-Gocha, Zofia Dziaczuk, Anna Smerd, Magdalena Musiał-Krupicka