Wycieczka do Centrum Nauki i Techniki EC-1 w Łodzi

10 maja br. klasy 5b, 4a i 4d wraz z opiekunami wybrały się do Łodzi do starej elektrowni, w której obecnie mieści się Centrum Nauki i Techniki, jedno z najnowocześniejszych miejsc w Polsce. Mieści 150 stanowisk i eksponatów na ponad 8000 m2 powierzchni wystawienniczej.

Centrum składa się z trzech ścieżek dydaktycznych, które zobaczyli uczniowie naszej szkoły:

1.„Przetwarzanie energii”
To najbardziej unikatowa część wystawy. Eksponaty historyczne, współczesne symulatory, gry komputerowe -wszystko to pozwoliło prześledzić nie tylko historię tego wyjątkowego miejsca, ale i zapoznać się z wciąż używanymi technologiami produkcji prądu. Multimedialne elementy wystawy zaskoczyły niektóre dzieci, ale i zachwyciły. Była zabawa, a także nauka. Najbardziej podobało się stanowisku siłowe.

2.„Rozwój wiedzy i cywilizacji”
Zasady przyrody, prawa nauki, związane z nim wynalazki-wszystko to pozwoliło zbudować cywilizację, w której żyjemy. Właśnie EC1 uczniowie poznawali rzeczywistość dotykiem, zabawą, doświadczeniami i eksperymentami., a także przenosząc się świat wirtualny, a właściwie stając się jego częścią, ponieważ w Planetarium odbyta podróż z Karolem Darwinem sprawiła, że młodzież szukała początków powstania życia na Ziemi.
Planetarium w EC1 Łódź-Miasto Kultury to najnowocześniejszy tego typu obiekt w naszym kraju, wyposażony w ekran sferyczny o średnicy 14 metrów i rozdzielczości 8 k( ponad 32 mln pikseli, co w praktyce oznacza jakość obrazu ośmiokrotnie wyższą niż jakość HD).

3. „Mikroświat-makroświat”
Uczniowie wzięli udział w bardzo ciekawych zajęciach na temat bioróżnorodności w naszym środowisku. Rebusy, krzyżówki, praktyczne działanie, film to elementy tych warsztatów. Bohaterami były owady. Pani prowadząca opowiedziała wiele ciekawostek na ich temat.

Zwiedzanie EC1było bardzo długie, ale niezwykle pouczające i ekscytujące. Punktem kulminacyjnym stało się wejście na wieżę widokową. Niektórzy uczniowie pokonali swój lęk wysokości.

Wracając do domu w doskonałych humorach, zjedliśmy posiłek w ulubionym miejscu wszystkich dzieci -McDonald’s.
Takie wyjazdy bardzo integrują dzieci, dlatego wszyscy nie mogą się już doczekać kolejnej wycieczki.

Urszula Baron-GochaZofia Dziaczuk
Klaudia Lorek