„Za duży na bajki”

20 marca br. wszystkie klasy piąte i klasa 4a wraz z wychowawcami i nauczycielami wspomagającymi wybrali się do kina Bajka na polski film pt. „Za duży na bajki”. Nakręcono go na podstawie cudownej książki o tym samym tytule autorstwa Agnieszki Dąbrowskiej, która również napisała scenariusz.

„Za duży na bajki” to zabawna historia o dorastaniu, wielkiej pasji i sile przyjaźni. A przy tym inspirująca opowieść o tym, co w życiu najważniejsze!

Waldek, główny bohater, ma swoje priorytety: turniej gamingowy, kasa i psychofanki. Ma też szczęście, bo jego mama doskonale to rozumie. Wprawdzie jest trochę nadopiekuńcza, ale mniejsza o to. Jego świat staje jednak na głowie, gdy mama musi nagle pójść do szpitala, a chłopcem ma się zająć szalona ciotka Mariolka. Wprowadza w jego życie nieznaną mu dotąd dyscyplinę, zmienia dietę na zdrową i zmusza do uprawiania sportów, których Waldek nie znosi. Musi stawić czoła wyzwaniom. Dzięki sile charakteru, przyjaciołom, rodzinie radzi sobie ze wszystkimi problemami.

W dobrych opowieściach możemy przejrzeć się jak w lustrze. A potem spojrzeć na swoje życie na nowo. Podobnie jak Waldek, każdy z nas potrzebuje czasami kogoś życzliwego, kto w odpowiednim momencie doda nam wiary w siebie i odwagi. Waldek taką osobę poznał.

Właśnie o tych problemach nastolatków rozmawiali czwartoklasiści i piątoklasiści naszej szkoły z zaproszoną panią psycholog. Przed seansem filmowym odbyły się warsztaty, podczas których uczniowie wyszukiwali nurtujące współczesną młodzież zagadnienia, np. frustracje, pamięć i rozpamiętywanie, depresje, presja grupy rówieśniczej, rodzina i jej wpływ na zachowanie dzieci, szkolne kłopoty, nieporozumienia z nauczycielami oraz niewłaściwe relacje z rodzicami i opiekunami itp.

Film oraz rozmowa z psychologiem były punktem wyjścia do cyklu lekcji wychowawczych właśnie na tematy, z którymi muszą borykać się dzieci i młodzież XXI wieku na całym świecie.