Polsko-Ukraiński Jarmark Wielkanocny / Польсько-український Великодній ярмарок

Stowarzyszenie LGD „Dolina Stobrawy” wraz z Gminą Kluczbork, Centrum Kultury w Kluczborku, Stowarzyszeniem Klucz do Rozwoju oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji organizuje 09.04.2022r. (sobota) na hali OSiR „Polsko-Ukraiński Jarmark Wielkanocny ”, który odbędzie się w godzinach 10.00 -14.00.
Jarmark ma na celu integrację mieszkańców i gości z Ukrainy, poznanie tradycji, obyczajów, rękodzieła i potraw obu krajów.
W ramach imprezy chcemy zorganizować stoiska wystawiennicze i warsztaty rękodzielnicze, w których nieodpłatnie będą brać udział mieszkańcy i goście z Ukrainy.

Czeka tam na Was wiele atrakcji, m.in. pokaz malowania pisanek, warsztaty ceramiczne oraz przede wszystkim pyszne dania ukraińskie i polskie. Czeka na Was 25 stoisk.
Dochód ze sprzedaży dań ukraińskich zostanie przeznaczony na pomoc uchodźcom i tutaj płacimy wyłącznie do puszki dlatego prosimy zabrać ze sobą gotówkę. Natomiast na pozostałych stoiskach będzie prowadzona normalna sprzedaż.
Zapraszamy całe rodziny z dziećmi. Podczas imprezy na scenie zaprezentują się artyści z Centrum Kultury w Kluczborku.

Specjalnie dla Was Panie z Ukrainy przygotują:
pierogi z różnym nadzieniem, naleśniki z serem (bliny), bułeczki z grochem, bułeczki z kapustą, bułeczki z czosnkiem, gołąbki ukraińskie, kiełbasę domową, barszcz ukraiński, pielmieni, zapiekankę z twarogiem, galaretę, miodownik, torty, babkę wielkanocną (paschę), oraz inne smakołyki warte grzechu.
Na polskich stoiskach znajdziecie:
1. lawendowe bukiety suche, syrop z kwiatów lawendy, syrop z owoców bzu czarnego, olejek eteryczny lawendowy, świece sojowe smarowidło nagietkowe, masło lawendowe , lawendowy olejek do ciała, sadzonki lawendy;
2. naczynia ceramiczne oraz przedmioty dekoracyjne wykonane z gliny;
3. sery, dodatki do serów, wędlin i mięsa, przetwory i kiszonki;
4. rękodzieło wykonywane przez osoby niepełnosprawne;
5. stroje ludowe, ozdoby ludowe;
6. ozdoby z drewna, jajka, gąski, zajączki, pisanki;
7. biżuteria z wykorzystaniem techniki haft-mikro;
8. wianki oraz obręcze dekoracyjne;
10. ręcznie dekoracje z żywicy epoksydowej do domu, ręcznie robione świece;
11. ceramika, biżuteria miedziana i makrama;
12. wytwarzanie łuków wschodnich i akcesoria łucznicze, wyroby rymarskie, kowalskie i kaletnicze;
13. rękodzieło z zakresu ceramiki (naczynia, magnesy, zawieszki, dekoracje), wyrobów tekstylnych (torby, workoplecaki, ozdoby do włosów, poduszki, maskotki, dekoracje), drewnianych (skrzynki, dekoracje), papierniczych (papeteria okolicznościowa);
14. pierniki domowej roboty, według tradycyjnej ukraińskiej receptury malowane motywami wielkanocnymi;
15. wielkanocne maskotki, rękodzieło;
16. ozdoby wielkanocne wykonane techniką origami modułowego;