Współczesny patriotyzm

Głos uczniów na temat współczesnego patriotyzmu:

Kiedy szedłem wczorajszego wieczoru ulicami Klerykowa, nagle coś mnie szarpnęło i całkowicie straciłem panowanie nad sobą. Bum! Bum! Trask! Ciach! Znów trask! I cisza.
– Ahh… – usłyszałem znikąd. Potem nic.
– Ała! – męski głos na chwilę przerwał błogą ciszę.
Ocknąłem się wśród regałów z książkami. Był tam ,,Pan Tadeusz” , ,,Śmierć Pułkownika” – oh, klasyki! Poszedłem dalej. Zaraz, zaraz… Polskie książki stoją na widoku w szkolnej bibliotece?! Nieukryte?!

KLIK – przeczytaj pełny tekst autorstwa Dominiki Pilarczyk (plik  w formacie pdf)

Pewnego razu, słonecznego, choć wcale nieciepłego dnia, ok. godziny 16:46 przy ulicy Malinowej z nieba spadł grom. Był dość nietypowy, a mianowicie biało – czerwony Alek zauważywszy to jak najszybciej udał się na miejsce zdarzenia. Po chwili ujrzał drobnej postury chłopca. Okazało się, że był to Marcin Borowicz, bohater książki „Syzyfowe prace”. Dawidowski podał mu dłoń, a następnie pomógł wstać. Chłopcy wesoło się przywitali. Po chwili Aleksy rzekł:
– Co tu robisz Marcinku?

KLIK – przeczytaj pełny tekst autorstwa Hanny Krawczyk-Migulskiej (plik w formacie pdf)

Uważam, że bycie patriotą to bardzo trudne zadanie i wcale nie zależy od czasów w jakich żyjemy.
W czasie II wojny światowej bycie patriotą nie należało do najłatwiejszych, ponieważ ludzie umierali walcząc za swój kraj, za jego wolność. Jan Bytnar, znany także jako „Rudy” z lektury „Kamienie na szaniec” swój patriotyzm przypłacił życiem. Był lojalny wobec przyjaciół oraz kraju i właśnie za to zginął. Wielu jego przyjaciół również oddało swoje bardzo młode życie za to, aby być Polakiem i mieszkać w niepodległej Polsce.

KLIK – przeczytaj pełny tekst autorstwa Zofii Konstańciuk (plik w formacie pdf)

Patriotyzm – ale co to, tak naprawdę, znaczy? Zdania są podzielone – niektórzy uważają, że jest to walka za swój kraj, jego wolność, jego symbole i kulturę. Nie jest to trudne, wystarczy po prostu…. walczyć. Choć sama ta walka w gruncie rzeczy jest tak naprawdę… bardzo trudna szczególnie w czasie codziennych czynności, bo patriotą nie jest się tyko podczas wojny, lecz także każdego dnia. Tak właśnie powinniśmy według mnie definiować patriotę – jako osobę, która codziennie kocha ojczyznę, ale przede wszystkim ludzi, którzy ją tworzą, która stara się zawsze pielęgnować tradycje, utrwalane przez wieki w historii swojego narodu. Tak powinniśmy postępować.

KLIK – przeczytaj pełny tekst autorstwa Jakuba Wruszczaka (plik w formacie pdf)

 

Skip to content