Świąteczne przysmaki, czyli przepis na rodzinną zabawę w kuchni

„Jest taki dzień
tylko jeden raz do roku.
Dzień, zwykły dzień,
który liczy się o zmroku.”

Przed świętami w kuchni jest zawsze mnóstwo pracy, dlatego uczniowie klasy 5b, jak co roku, pomagali swoim mamom w przyrządzaniu wigilijnych przysmaków.
Tradycja świąt Bożego Narodzenia nakazuje, aby na stole znalazły się takie potrawy jak: ryba(pod różną postacią), kutia, makiełki lub makówki, kompot z suszu, pierogi z kapustą i grzybami, barszcz z uszkami lub zupa grzybowa oraz pierniczki. Zadaniem uczniów było samodzielne przygotowanie jednej potrawy według przepisu babci lub mamy. Niektórym dzieciom wyszło to rewelacyjnie. Proszę zobaczyć na filmikach i zdjęciach.
Przedsmakiem do rodzinnych Wigilii było klasowe spotkanie, niestety online, ponieważ cała klasa od trzech tygodni przebywała na kwarantannie. 20 grudnia na języku polskim i godzinie wychowawczej przygotowano się do tego wydarzenia, tak jakby to było wydarzenie rzeczywiste. Wszyscy odświętnie się ubrali, stoły nakryto białymi obrusami, zjedliśmy przed kamerami: barszcz, pierogi, pierniczki, świąteczne ciasta oraz owoce, śpiewaliśmy kolędy, a na koniec złożyliśmy sobie życzenia-ZDROWIA, SPOKOJU I BEZPIECZEŃSTWA oraz POWROTU NA ZAJĘCIA DO SZKOŁY W NOWYM ROKU 2022.

Pięknych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia oraz bardziej optymistycznego Nowego Roku 2022
życzą uczniowie klasy 5b wraz z rodzicami i wychowawcą Urszulą Baron-Gochą