Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W naszej szkole realizujemy NPRCz. W ramach projektu uczennice z klasy 6c : Wiktoria Juźwiak, Hanna Bury, Tatiana Prusak, Emilia Kupzok, Natalia Ira i 7b : Martyna Mączka, Paulina Radlok czytały swoim młodszym kolegom i koleżankom książki autorstwa pana Marka Michalaka – Rzecznika Praw Dziecka poprzedniej kadencji :
„Opowieści o tym, co w życiu ważne”
„Opowieści o tym, co daje moc”.

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwali się w historie o szczęściu, miłości, tolerancji , przyjaźni, życzliwości czy nauce. Na podstawie tekstów przygotowali piękne ilustracje i rozmawiali o prawach dziecka. Pojawiały się ciekawe pytania, takie jak: „Dlaczego ktoś chce innej osobie oddać kawałek siebie? To nie jest normalne.” lub „Dlaczego ludzie hejtują innych? Co im to daje?”

Rzecznik Praw Ucznia w naszej placówce czytał dzieciom z innej książki tego samego autora : „Wielcy przyjaciele dzieci”. Słuchacze mogli dostrzec, jak z opisywanych postaci wyrastały osoby, które stały się autorytetami dla współczesnej młodzieży, bo podążały za swoimi marzeniami, a byli to m.in.:
Jakub Błaszczykowski, Steven Spielberg, Sylwia, królowa Szwecji, Janusz Korczak, Robert Lewandowski i wielu innych.
Większość z bohaterów książki to Kawalerowie Orderu Uśmiechu. Pan Marek Michalak opisał ich dzieciństwo na podstawie osobistych relacji, podczas spotkań z nimi.

Przez cały wrzesień oba rodzaje działań realizowano w klasach: 1c, 2b, 2c, 2d, 3a, 3b, 3c, 3d, 4a, 4c, 6a, 6c, 7b, 7d.

Podsumowaniem akcji, taką wisienką na torcie, było spotkanie autorskie z panem Markiem Michalakiem w dniu 10.10.2023, które rozpoczął dyrektor szkoły, Marek Tobiasz.
Była to prawdziwa rozmowa o wartościach, wypływająca z autentycznej potrzeby uczniów.
Nauczyciele także znajdowali odpowiedzi na swoje pytania związane z pracą wychowawczą korzystając z bogatego doświadczenia byłego Rzecznika Praw Dziecka. Uczniowie nawiązali nić porozumienia z zaproszonym gościem, który odpowiadał na każde, nawet najdziwniejsze pytania, młodych przyjaciół.

DZIĘKUJEMY ZA REWELACYJNĄ WSPÓŁPRACĘ UCZNIOM, NAUCZYCIELOM WYCHOWAWCOM !!!
Osobom zaangażowanym w przygotowanie spotkania – pani Beacie, panom: Grzegorzowi, Mirosławowi i Pawłowi.

Rzecznik Praw Dziecka – Urszula Baron-Gocha
Nauczyciele – Bibliotekarze Małgorzata Kwiatkowska, Renata Minkus