Wycieczka kl VB i VC do Miasteczka Westernowego i Muzeum Ognia

      26 maja 2017r. klasy VB i VC wraz z nauczycielkami: p.Joanną Sierakowską,p. Urszula Baron-Gochą i p.Anną Gulką pojechały na wycieczkę w bardzo interesujące miejsce, a mianowicie do Miasteczka Westernowego i Muzeum Ognia w Żorach. Miasta położonego ok.35 km od Katowic.

     Nikt nie spodziewał się, że na miejscu będzie aż tyle atrakcji. Miasteczko Westernowe Twinpigs to rodzinny park rozrywki
i edukacji, w którym dzieci uczą się poprzez zabawę. Zabudowa stanowi rekonstrukcję XIX-wiecznego amerykańskiego miasteczka, na terenie którego jest ponad 30 atrakcji edukacyjnych, rekreacyjnych, rozrywkowych oraz małe Zoo. Przywitała nas pani animator w stroju typowym dla Dzikiego Zachodu. Oprowadziła naszą wycieczkę po miasteczku. Zobaczyliśmy główną ulicę, na której toczyło się życie ówczesnej Ameryki, potem zwiedziliśmy nawiedzoną sztolnię i tajemnicze podziemia, płynęliśmy batyskafemi i oglądaliśmy podwodny świat w kinie 5D. Skorzystaliśmy z licznych atrakcji: doiliśmy krowę, płukaliśmy złoto, skakaliśmy po linach w parku linowym, widzieliśmy wioskę indiańską, jechaliśmy na Kole Młyńskim, Karuzeli Trapera, Family Costerze, a także strzelaliśmy na strzelnicy. Byliśmy w Saloonie i w Studio Old Foto. Zobaczyliśmy pojedynek rewolwerowców  oraz pokazy umiejętności władania lassem . Tańczyliśmy tańce Dzikiego zachodu i grali w różne gry.

    Było naprawdę pouczająco i wesoło, a do tego w sklepikach zaopatrzyliśmy się w wiele pamiątek.

   Po obiedzie pojechaliśmy do oddalonego od parku rozrywki o 2 km Muzeum Ognia. Najpierw zobaczyliśmy świetny film o historii ognia, a następnie poznaliśmy różne ciekawostki na temat motywu ognia w kulturach całego świata, w magii, legendach. W kolejnej części zwanej   „Mędrca szkiełko i oko", poznaliśmy zjawiska towarzyszące żywiołowi ognia -- od czasu rewolucji przemysłowej,
aż do dnia dzisiejszego i wybiegających w przyszłość. Tu na ośmiu stanowiskach wykonaliśmy kolejne doświadczenia. Poznaliśmy profesora Pożogę, który do złudzenia przypomina doktora z filmu "Powrót do przyszłości". To naturalnej wielkości figura z panelem.  Spróbowaliśmy podgrzewać wybraną substancję wirtualnym palnikiem, czekając aż nastąpi zapalenie np. zapłon denaturatu.
W  „ognistej szafie”" każdy uczestnik mógł wybrać piosenkę i jej posłuchać. Wszystkie doświadczenia wykonywaliśmy na panelach dotykowych.

     To była świetna wycieczka. Zostanie w naszej pamięci, a wiedza zdobyta na pewno przyda się w życiu.

 

drukuj
powrót