Nasza patronka Emilia Plater

W dniach 6-10 listopada 2017 r. odbył się Tydzień Patriotyczny, połączony z Dniem Patrona Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Kluczborku – Emilii Plater, hrabianki i kapitan Wojska Polskiego, która w czasie powstania listopadowego walczyła o niepodległość naszego kraju. W tym roku obchody tych świąt były bardzo radosne, bo tak właśnie chcemy czcić zwycięstwo i upragnioną wolność.

Uczniowie naszej szkoły aktywnie i z pasją uczestniczyli w wydarzeniach przygotowanych przez kadrę nauczycielską. W poniedziałek B. Kalitan przeprowadziła podsumowanie konkursu plastycznego pt. „Portret Emilii Plater”. H. Frąsiak – Czumałowska zorganizowała prezentacje wyróżnionych prac plastycznych w holu głównym szkoły.

W poniedziałek, wtorek i czwartek klasy nauczania początkowego w holu obok świetlicy – w głównym puncie naszej szkoły - oglądały prezentacje przedstawiającą życie Emilii Plater. Wyświetlano też prezentację o dniu 11 listopada. W całej szkole rozbrzmiewały patriotyczne nuty. Rozłożono śpiewniki z tekstami utworów i zachęcano dzieci do śpiewania pieśni budujących naszą narodową tożsamość, m.in.: „Wojenko, Wojenko…”, „Pierwsza Brygada”, „O mój rozmarynie”, „Ojczyzno ma”, „Ułani, ułani”. Teksty te od lat rozbrzmiewają w naszych sercach i powinny żyć dalej, być obecne w polskiej duszy i oddziaływać na serca i umysły przyszłych pokoleń. To też hołd dla tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Prezentacje i pieśni koordynowała A. Marciniak. 

drukuj
powrót