Akcja znicz - pomagamy

Grupa uczniów naszej szkoły, zaangażowana w działalność Szkolnego Koła Wolontariatu, którym towarzyszyły jego opiekunki – panie Aleksandra Protter i Krystyna Muzyka udała się w dniu 29.10.2018 na kluczborski cmentarz w ramach przeprowadzonej po raz kolejny Akcji znicz- pomagamy. Jej celem było uporządkowanie przez uczniów opuszczonych grobów i zapalenie na nich zniczy.  W ten sposób pragnęliśmy pokazać, iż pamiętamy o minionych pokoleniach; o ludziach, którzy mieszkali i pracowali na tej ziemi, stanowiąc cząstkę naszej małej ojczyzny i współtworząc jej historię. Możemy być dumni z tych młodych ludzi, którzy za kilka lat osiągną dorosłość, że już teraz starają się pielęgnować pamięć o tych, którzy już z tej ziemi odeszli.

Udział w tejże akcji stanowi zarówno piękny wyraz troski  o lokalne dziedzictwo, jak i odpowiedzialności za przyszłość, jaką bowiem przyszłość możemy zbudować bez pamięci o przeszłości, bez własnej tożsamości?

„Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości,

staje się wkrótce narodem bez ziemi,

narodem bezdomnym, bez przyszłości”.

Stefan kardynał Wyszyński